Državna matura - materijali za esej iz hrvatskoga jezika

Autor: Josip Strija, 11. 3. 2010.

Na sljedećim poveznicama možete preuzeti materijale koji će vam pomoći kod pripremanja za esej iz hrvatskoga jezika.

Materijale je pripremila profesorica Vera Žužić uz pomoć vašega knjižničara, a oni objedinjuju bibliografske i biografske podatke o autorima i njihovu stvaralaštvu te književno-povijesnom razdoblju unutar kojega su stvarali.

Sve materijale možete preuzeti, ali ih nećete moći otvorit bez pristupne lozinke koju ćete dobiti od profesorice Vere Žužić.

Ispitna djela na kojima će se, između ostaloga, temeljiti teme školskoga eseja, odnosno iz kojih će biti ponuđeni ulomci, mijenjaju se svake školske godine.

Ispitna djela u školskoj godini 2009./2010.:

1. Marin Držić, Dundo Maroje

2. Ivan Gundulić, Suze sina razmetnoga

3. Honore de Balzac, Otac Goriot

4. F. M. Dostojevski, Zločin i kazna

5. Ante Kovačić, U registraturi

- A. Kovačić - U registraturi - dodatak

6. Antun Branko Šimić, Preobraženja

7. Franz Kafka, Preobražaj

- F. Kafka - Preobražaj - dodatak

8. Miroslav Krleža, Baraka pet be

- M. Krleža - Braka pet be - dodatak

(Kako biste mogli otvoriti arhivu, potreban vam je program WinRAR, a za čitanje

koristite program Adobe Reader.)