> Knjižnica

"... Kad pogledam knjižničarsku profesiju, čini mi se da više brinemo o našim knjižnicama nego o nama samima. Promoviramo knjižnice, mrtve stvari, dok zanemarujemo ili samo sporadično priznajemo one koji ih održavaju živima."

(Jennifer Cram: Self love and joy and satisfaction in librarianship)

Povijest knjižnice

O knjižnici Gimnazije Petra Preradovića pisala je knjižničarka Zorka Moslavac u zborniku radova stručnoga skupa Iz povijesti naših knjižnica, naslovivši ga Građa za istraživanje povijesti školske knjižnice Gimnazije u Virovitici, a isti je rad objavljen i u knjizi 90 godina Gimnazije u Virovitici. Sadržajno malo izmijenjen i uz suautorstvo Josipa Strije objavljen je pod nazivom Knjižnica Gimnazije Petra Preradovića Virovitica. Rad možete preuzeti i pročitati na poveznici koja slijedi.

Katalog knjižnice

Ovdje možete pretražiti katalog naše knjižnice:

Kliknite na poveznicu za više informacija o pretraživanjima i više knjižničnih kataloga.

Izjava o poslanju

1. Upoznati korisnike knjižnice s različitim izvorima informacija dostupnim u knjižnici i izvan nje; osposobiti ih za njihovo korištenje i poticati na samostalan rad i istraživanje svih mogućnosti koje im nude.

2. Isticati važnu potrebu za cjeloživotnim učenjem na svim planovima osobnog i profesionalnog razvoja.

3. Omogućiti posudbu i korištenje knjižnične knjižne i neknjižne građe potrebne u redovnom školovanju kao i privatnom interesu.

4. Omogućiti posudbu i korištenje svih izvora informacija u knjižnici profesorima i stručni suradnicima potrebnih za kvalitetnu izvedbu nastave i što bolju realizaciju programa u radu s učenicima.

5. Upoznati korisnike s knjižnicom kao informacijskim središtem – njezinom ulogom u pronalaženju, odabiru, vrjednovanju i davanju na korištenje različitih informacijskih izvora.

Temeljem ove izjave o poslanju osim tradicionalnih potreba tradicionalnih informacijskih središta proizlaze i nove potrebe suvremene školske knjižnice:

• dostupnost širokog broj informacijskih vrela u tradicionalnom ili suvremenom mediju
  • slobodan odabir izvora i informacija prema potrebama i osobnim interesima
  • slobodan pristup internetu
  • slobodan pristup svoj građi i uslugama koje knjižnica nudi

Pravilnik o radu knjižnice

Pravilnik možete preuzeti klikom na poveznicu.

Nova iskaznica

Izgubljena iskaznica

Pitanja označena znakom * su obavezna

Unesite podatke