Peričin čitateljski izazov

Peričin čitateljski izazov je novi školski projekt knjižnice Gimnazije Petra Preradovića Virovitica koji se prvi puta provodi u školskoj godini 2021./2022., a koji za cilj ima poticanje čitanja nelektirnih djela te stvaranje osobnog, kritičkog stava, razumijevanje i poznavanje pročitanog djela, razvijanje navike čitanja kao važne komponente u procesu učenja i natjecateljskog duha te stvaranje aktivnih čitatelja i korisnika knjižnica.

Jedan književno-čitateljski izazov će biti objavljen jednom mjesečno na Facebook stranici projekta, a bit će tematski vezan uz stihove Preradovićeve poezije. Učenici samostalno odabiru knjigu tematski vezanu uz stihove i čitaju je jedan mjesec nakon čega pišu kraći osvrt na pročitano i osvajaju digitalnu značku za taj izazov. U školskoj se godini čita devet djela i nakon pročitanih djela i napisanih preporuka ili osvrta, učenici za trud dobivaju priznanje za ostvaren uspjeh.

Sve će etape projekta biti popraćene objavama na Facebook stranici projekta te Facebook stranici školske knjižnice Gimnazije Petra Preradovića Virovitica i blogu projekta.

Upute i koraci

100 riječi

100 riječi novi školski projekt knjižnice Gimnazije Petra Preradovića Virovitica koji se prvi puta provodi u školskoj godini 2021./2022., a koji za ciljeve ima poticanje jezičnog izražavanja kroz kraće pisane forme uobličene u kratke tekstove od stotinu riječi kao sažete misli i ideje koje se temelje na jasnim zadacima te jačanje jezičnih vještina i sposobnosti selektiranja informacija i njihovog uobličavanja u sažete, logički povezane tekstove kroz aktivnosti kreativnog pisanja.

Svaki će zadatak biti drugačiji: tematski drugačiji od prethodnog i manje ili više zahtjevan što će iziskivati manje ili više poticanja na kreativnost i kreativan način razmišljanja. Učenici na temelju zadane teme pišu kraći literarni tekst do stotinu riječi – na ovaj način odgovaraju na postavljeni zadatak i vježbaju sažimanje informacija i pisanje sažetaka.

Sve će etape projekta biti popraćene objavama na Facebook stranici projekta te Facebook stranici školske knjižnice i blogu projekta.

Upute i koraci